[صفحه اصلی ]     [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره پايگاه جستجو در پايگاه بهترين‌ها عضویت در سایت بانک اطلاعات آسیب های نخاعی خبرنامه آسیب نخاعی ::
بخش‌هاي اصلي
صفحه اصلی::
درباره پايگاه::
رسانه و معلوليت::
اخبار و رويدادها::
گزارش ، مصاحبه ،‌ مقاله::
تالار انديشه::
قوانین و ضوابط::
با توانمندان::
بزرگان توانبخشی::
پیوندها::
تسهيلات پايگاه::
برقراری ارتباط::
::
شمعدانی در قطره

مطالب شمعدانی در سايت قطره

جستجو در پايگاه

جستجوی پیشرفته
دريافت اطلاعات پايگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرين مطالب بخش
:: برخی نوابغ نابينا را بشناسيم
:: خدمات ويژه بانک تجارت به نابينايان
:: سيستم آموزشی برای نخبگان نابينا فرش قرمزی ندارد
:: «نقطه‌های برجسته» اميد و عشق، در شبکه افق به تصوير درآمده است
:: رشد بي‎سابقه بودجه و اعتبارات بهزيستی در سال 95
:: سامانه خدمات بانکی برای نابينايان توسط پست بانک افتتاح شد
:: فراخوان جشنواره \"مهرانه\" تکريم و تقدير از خانواده های دارای فرزند معلول
:: استوديو رسانه دانشگاه تهران ويژه نابينايان راه اندازی شد
:: شرکت‌های هواپيمايی آئين‌نامه مسافران معلول را از ياد برده‌اند
:: وجود 350 ورزشکار معلول در يزد
قطره
موتور جستجوی خبر قطره
:: مناسب‌سازی خودرو با استفاده از دانش روز ::

مناسب‌سازی خودرو با استفاده از دانش روز

تيرماه امسال رئيس سازمان بهزيستی در نشست خبری خود از انعقاد تفاهم‌نامه سازمان با نمايندگی چهار شرکت خارجی برای مناسب‌سازی خودرو معلولان خبر داد.
پس از گذشت کمتر از چهار ماه از اعلام اين خبر، تفاهم‌نامه سازمان بهزيستی با شرکت آمبولانس پيشرو امير که نمايندگی چهار شرکت معتبر اروپايی در ايران را بر عهده دارد، به امضاء معاون توانبخشی سازمان رسيد تا خودروی معلولان از طريق اين شرکت مناسب‌سازی شود.
به بهانه انعقاد اين تفاهم‌نامه با مديران شرکت آمبولانس پيشرو امير ميزگردی درباره روند مناسب‌سازی خودروهای معلولان در خارج از کشور و در داخل ترتيب داده است. در اين ميزگرد نيکو مدنی رئيس هيئت مديره، مهندس علی موسوی قائم مقام مديرعامل و مهندس قادر حبيب زاده نائب رئيس هيئت مديره شرکت آمبولانس پيشرو امير حضور داشتند.با توجه به اينکه شرکت شما نمايندگی چهار شرکت معتبر اروپايی را در زمينه توليدات ماشين‌های ويژه و از جمله بهينه‌سازی خودروهای ويژه معلولان برعهده دارد،
لطفاً در مورد روند مناسب‌سازی در ساير کشورها توضيح دهيد؟
موسوی: در سراسر دنيا شرکت‌هايی وجود دارند که به کار توليد خودروهای ويژه مشغول هستند. اين خودروها الزاماً خودرو ويژه معلولان نيستند.ماشين‌های آتش‌نشانی و آمبولانس‌ها، خودروهای حمل بيماران و سالمندان جزء همين خودروهای ويژه هستند که هيچ وقت خودروسازان بزرگ که به کار توليد خودروهای معمولی مشغولند اقدام به توليد اين نوع خودروها نمی‌کنند.
مدنی: اين خودروها ويژگی‌های خاصی دارند و توليد آنها هم نيازمند تخصص است. توليد کنندگان اين خودروها، متخصص در امر مناسب‌سازی هستند؛ چرا که هريک از اين خودروها با توجه به کاری که قرار است به وسيله آنها انجام شود مناسب‌سازی می‌شوند.
آيا اين شرکت‌ها خودرو ساز هستند؟
خير- اين شرکت‌ها خودرو آماده را از خودروسازان تحويل می‌گيرند و تنها آنها را مناسب‌سازی می‌کنند و هر خودرويی مطابق خواسته‌های معلولان مناسب سازی می شود.
حبيب‌زاده: در واقع اين شرکت‌ها خودرو توليد نمی‌کنند، بلکه خودرو معلولان را مناسب‌سازی می‌کنند.
مدنی: ممکن است يک معلول از ناحيه دست مشکل داشته باشد ولی معلول ديگری ويلچری باشد. همچنين معلول پير يا جوان و زن يا مرد توانايی‌های متفاوتی دارند. به همين دليل هر يک از آنها برای رانندگی نيازمند يک‌سری وسايل کمکی مخصوص به خود هستند.
آيا شرکت‌هايی که خودرو معمولی برای افراد غير معلول توليد می‌کنند می‌توانند برای معلولان خودور مناسب‌سازی شده توليد کنند و يا حداقل خودروی او را مناسب‌سازی کنند؟
موسوی: خودرو سازان بزرگ که در مقياس انبوه خودرو توليد می‌کنند، به سه دليل نه می‌توانند خودرو مناسب‌سازی شده توليد کنند و نبايد اينکار را انجام دهند.
اول اينکه همانطور که گفتيم هر معلولی دچار نوع خاصی از معلوليت است پس هر معلولی با توجه به نوع معلوليتش نيازمند نصب يک‌سری از قطعات کمکی داخل خودرواش است با اين استدلال خودروسازان بزرگ نمی‌توانند در مقياس انبوه خودرو مناسب‌سازی شده توليد کنند.
چرا که اين استدلال منطقی است که توانايی‌هايی که معلولان در رانندگی به آن نياز دارند و ضعف‌هايی که باعث عدم امکان رانندگی آنها می‌شود با يکديگر متفاوت است.
اما دليل دوم اينکه اين کار برای خودروسازان توجيه اقتصادی ندارد. خودروسازان هريک از قطعاتی که برای توليد اتومبيل نياز است را در مقياس انبوه توليد می‌کنند و توليد انبوه اين قطعات باعث کاهش قيمت آنها می‌شود اما اگر قرار باشد ماشين فرد معلول را مناسب‌سازی کنند و يا آن را توليد کنند بايد هر قطعه را در تيراژ محدود توليد کنند که اين مسئله باعث متضرر شدن آنها می‌شود.
اما شرکت‌های متوسط و کوچک به همين منظور تاسيس شده‌اند. چرا که توليد و يا واردات اين قطعه‌ها آنها را متضرر نخواهد کرد.
اما دليل سوم اينکه مناسب‌سازی يک تخصص است. صرف مهندس بودن و يا داشتن سابقه توليد خودرو برای مناسب‌سازی کافی نيست.
مدنی: شايد برايتان جالب باشد بدانيد که بيش از 25 درصد از کسانی که در اين چهار شرکت که ما نمايندگی آنها را برعهده داريم کار می‌کنند، خود معلول و درد آشنا هستند. اين مسئله باعث می‌شود که خود آنها به راحتی بدانند که يک معلول هنگام سوار شدن، رانندگی کردن و پياده شدن با چه مشکلاتی مواجه است.
نکته ديگر اينکه در اين شرکت‌ها متخصصان توانبخشی، مهندسی پزشکی و پزشکان هم فعاليت می‌کنند. اين خودروها بايد طوری طراحی شوند که نه تنها امکان رانندگی راحت را برای فرد معلول ايجاد کنند بلکه در نهايت ايمنی و سلامت باشند تا جان ديگران و خود فرد معلول به خطر نيفتد.
اهميت داشتن تخصص زمانی بيشتر معلوم می‌شود که بدانيد خودرو تندر 90 کلاج برقی و سيستم AMT مناسب سازس شده است در حاليکه بايد اين خودرو با گيربکس اتوماتيک مناسب‌سازی شود.
با توجه به آنچه در مورد تخصصی بودن فرايند مناسب‌سازی خودرو معلولان عنوان کرديد، يک خودرو گروهی مناسب‌سازی شده بايد چه ويژگی‌هايی داشته باشد؟
مدنی:در خودروهای گروهی يکی از نکات مهم وجود پشت سری و پشت کمری است. اگر معلولان پشت سری نداشته باشند هنگام تصادف،احتمال آسيب بيشتری وجود دارد.
در اتومبيل‌های گروهی که قرار است تعدادی از معلولان را جابه‌جا کند و فرد معلول رانندگی نمی‌کند، علاوه بر وجود پشت سری و پشت گردنی، ثابت شدن ويلچر در سطح خودرو هم بسيار مهم است؛ چرا که اگر ويلچر ثابت نشود ممکن است با دور زدن در پيچ‌ها ويلچر کج شده و بيفتد. موسوی: پس خودرويی به طور کامل مناسب‌سازی شده است که استاندارد و ايمن باشد.
منظور از ايمن بودن اين است که علاوه بر تجهيزاتی که برای رانندگی مطمئن در خود خودرو وجود دارد مثل همين پشت سری و پشت گردنی، تجهيزات کمکی ديگری هم که در اتومبيل استفاده می‌شود مثل صندلی گردان، ثابت ماندن ويلچر داخل ماشين همه کاملاً استاندارد باشد تا باعث رفع ناتوانی فرد معلول شوند نه اينکه مشکل بيشتری برای او ايجاد کنند.
چه زمانی به فکر انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان بهزيستی برای مناسب‌سازی خودرو معلولان افتاديد؟
موسوی: در سفرهايی که به کشورهای خارجی داشتيم به اين نتيجه رسيديم که در کشورهای پيشرفته رفت و آمد معلولان به قدری راحت است که نقش فعالی به عنوان شهروند در جامعه دارند و در کار و توليد موثرنداما متاسفانه در کشور ما در اين مورد بايد کار بيشتری انجام شود.حبيب‌زاده: يکی از مهمترين علت‌هايی که باعث می‌شود ما در خيابان‌ها به اندازه دو درصد معلولی که داريم معلول نبينيم به علت همين عدم مناسب‌سازی شهر و خودروها است.
در حالی که معلولان در انجام بسياری از فعاليت‌ها حتی می‌توانند به مراتب بهتر از افراد سالم عمل کنند. با اين ديدگاه فاز مطالعاتی را برای مناسب‌سازی خودروهای معلولان شروع کرديم.
موسوی: از آنجايی که متولی امور معلولان در کشور سازمان بهزيستی است، نمی‌توان کاری را انجام داد بدون اينکه ديدگاه‌های بهزيستی را شنيد و به کار گرفت.
سازمان بهزيستی زبان اين بخش از جامعه است و نيازهای آنها را به خوبی می‌شناسد.
لطفاً در مورد جزئيات اين تفاهم‌نامه توضيح دهيد؟
حبيب‌زاده: با هدف مناسب‌سازی وسايل نقليه (عمومی و شخصی) معلولان، تفاهم‌نامه‌ای بين شرکت ما و سازمان بهزيستی منعقد شد که از امسال به مدت پنج سال اعتبار دارد تا در اين مدت شرکت ما وسيله نقليه هر معلولی را که سازمان به ما معرفی کرد مناسب‌سازی کنيم.البته شرکت ما آمادگی دارد خودروهای ساير معلولان را نيز با هزينه خودشان مناسب‌سازی کنند.
تعهدات سازمان در قبال شرکت و تعهدات شما در قبال سازمان چيست؟
حبيب‌زاده: شرکت ما در طول اين پنج سال بايد وسايل نقليه معلولان را طبق آخرين دانش فنی روز در اين مورد مناسب‌سازی کند.
تضمين ارائه خدمات يا همان گارانتی 10 ساله و عقد قرارداد با حداقل يک آموزشگاه معتبر رانندگی در پنج کلان شهر برای تجهيز، آموزش و آزمايش رانندگی به معلولان از ديگر تعهدات شرکت در اين تفاهم‌نامه است. اما سازمان بهزيستی هم متعهد شده است تا هزينه مناسب‌سازی خودرو معلولان را تا سقف يک ميليون و 500 هزار تومان پرداخت کند.
همچنين اطلاع‌رسانی برای آشنايی معلولان از خدمات مناسب‌سازی شرکت، از جمله تعهداتی است که سازمان بهزيستی آنها را برعهده گرفته است.
اجرايی کردن مفاد تفاهم‌نامه از انعقاد آن سخت‌تر است. اين تفاهم‌نامه کی اجرايی می‌شود؟
موسوی:تاکنون از سوی سازمان بهزيستی 168 نفر برای مناسب سازی خودرو معرفی شده اند که تا پايان سال 88 اين ظرفيت تا سقف 300 نفر قابل افزايش است.
در حال حاضر منتظر تامين اعتبار از طرف سازمان بهزيستی هستيم تا کار واردات قطعات را شروع کنيم.
ميزان ناتوانی و ضعف 168 معلولی که تقاضای مناسب‌سازی خودروشان را داشته‌اند، مشخص شده است؟
موسوی: بله. در کنار نام هر معلول نوع معلوليت آنها و تعداد وسايل کمکی‌ای که هر کدام از آنها برای مناسب‌سازی خودروشان به آن احتياج دارند هم درج شده است.
با توجه به نياز هر يک از معلولان به اين وسايل کمکی، برآورد قيمت شده و به سازمان بهزيستی اعلام شده است. شرکت ما همچنين در حال واردات يک ايستگاه تست است اما متأسفانه اين دستگاه که برای سنجش ميزان ناتوانی فرد معلول به کار می‌رود از مرداد ماه در گمرگ مانده است.
اين دستگاه شبيه‌سازی يک دستگاه ماشين بدون موتور است که اندام حرکتی مثل گاز، ترمز، فرمان و صندلی دارد که متصل به سنسورهای مخصوص و اين سنسورها متصل به يک نرم‌افزار کامپيوتری است.
وقتی که مددجو پشت فرمان اتومبيل قرار می‌گيرد با چرخاندن فرمان و فشار دادن پدال گاز و ترمز ميزان ناتوانی او از طريق نرم‌افزار مشخص می‌شود.
اين نرم‌افزار ميزان ناتوانی را با عدد و يا رنگ‌های سبز، نارنجی و قرمز مشخص می‌کند. با مشاهده گزارش خروجی، نيازها و ناتوانی‌های فرد معلول مشخص و اتومبيل با توجه به نياز او مناسب‌سازی می‌شود.
کمترين و بيشترين هزينه مناسب‌سازی يک خودرو چقدر است؟
مدنی: اولين اقدام برای مناسب‌سازی يک خودرو اتوماتيک کردن دنده اتومبيل است.
متأسفانه به دليل اينکه خودروهای عادی دنده اتوماتيک ندارند مبلغ يک ميليون و 200 هزار تومان برای اتوماتيک کردن دنده هزينه می‌شود.
اين درحالی است که اگر شرکت‌های خودروساز که در مقياس بزرگ توليد می‌کنند، برای همه اتومبيل‌ها دنده اتوماتيک قرار دهند نصف اين قيمت برای آنها هزينه خواهد داشت و به رانندگی افرادی که ناتوانی ندارند هم کمک می‌کند.
موسوی: به طور قطعی نمی‌توان گفت که حداقل و حداکثر هزينه‌ها چقدر خواهد بود اين هزينه‌ها با توجه به درخواست‌های معلولان از امکاناتی که می‌خواهند متفاوت است.
آيا هر نوع خودرويی را مناسب‌سازی می‌کنيد و ديگر اينکه چه تجهيزات و وسايل کمکی‌ای را برای مناسب‌سازی خودرو معلولان ارائه می‌کنيد؟
موسوی: بله همه خودروها را می‌توانيم مناسب‌سازی کنيم. مدنی: برای مناسب‌سازی اين خودروها نيازمند يک‌سری تجهيزات کمکی هستيم. اين تجهيزات در پنج گروه طبقه‌بندی می‌شوند. گروه اول تجهيزات کمکی برای ورود و خروج فرد معلول به داخل خودرو است. شامل صندلی گردان در انواع مختلف، افزايش طول ريلی صندلی، جابه‌جايی صندلی به صورت برقی و مکانيکی و نصب صندلی کمکی کوچک کنار صندلی اصلی. گروه دوم مربوط به تجهيزات کمکی برای استقرار ويلچر در محل مناسب است که با توجه به سليقه معلول در صندوق عقب، پشت صندلی راننده و يا روی سقف است.
گروه سوم تجهيزات کمکی برای رانندگی است. تعداد اين تجهيزات بسيار زياد است و شامل دستگاه کنترل کننده الکترونيکی برای کنترل چراغ‌ها، بوق، برف پاک‌کن، راهنما و ساير تجهيزات برقی داخل خودرو، ترمز دستی مکانيکی و الکتريکی، افزايش ارتفاع اهرام ترمز دستی و دسته دنده، استارت خودرو به صورت دکمه فشاری و کنترل سيستم الکترونيکی رمزدار، کنترل دستی گاز و ترمز، دستگيره فرمان در مدل‌های مختلف، افزايش ارتفاع پدال گاز و ترمز.
گروه چهارم
مربوط به کاهش ارتفاع عقب خودرو است. برای ورود و خروج فرد معلول به خودروهای گروهی لازم است ارتفاع عقب خودرو به ويژه در اتومبيل‌های ون کاهش پيدا کند که اين کاهش باعث سهولت استفاده از رمپ‌ها می‌شود.
مرحله آخر مربوط به آماده‌سازی خودرو برای جابه‌جايی و استقرار ويلچر است.
نصب کف پوش آلومينيومی برای نصب صندلی و ويلچر در کف خودرو، نصب صندلی‌های همراه در انواع مختلف(قابل تاشو، قابل چرخش) در محل‌های مورد نياز، ساخت و نصب رکاب کناری خودرو برای ورود به خودرو، نصب سيستم‌های استقرار ويلچر، ساخت انواع رمپ‌ها و ساخت انواع بالابرهای برقی برای قرارگيری ويلچر در عقب خودرو از اين دسته است.
حبيب‌زاده: ما اين وعده را می‌دهيم که هر نوع خودروی معلولان را با هر نوع معلوليت و با بالاترين استاندار به محض اينکه از سوی سازمان بهزيستی اعتبار موردنياز را برای افراد معرفی شده در اختيار شرکت آمبولانس پيشرو امير قرار دهد مناسب‌سازی کنيم.

منبع: مهرنو

دفعات مشاهده: 5364 بار   |   دفعات چاپ: 1159 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 224 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Static site map - Persian site map - English site map - Created in 0.058 seconds with 782 queries by AWT YEKTAWEB 2713