[صفحه اصلی ]     [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره پايگاه جستجو در پايگاه بهترين‌ها عضویت در سایت بانک اطلاعات آسیب های نخاعی خبرنامه آسیب نخاعی ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره پایگاه::
رسانه و معلولیت::
اخبار و رویدادها::
گزارش ، مصاحبه ،‌ مقاله::
تالار اندیشه::
قوانین و ضوابط::
با توانمندان::
بزرگان توانبخشی::
پیوندها::
تسهیلات پایگاه::
برقراری ارتباط::
::
شمعدانی در قطره

مطالب شمعدانی در سایت قطره

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: پرداخت یکصد و پنجاه میلیارد ریال وام اشتغال به مددجویان بهزیستی
:: زیرساختهای دسترسی الکترونیکی معلولان ایجاد می‌شود
:: محرومیت تعلیقی روس‌ها برای پارالمپیک ریو به قوت خود باقی است
:: اپلیکیشن ورزش افراد دارای معلولیت منتشر شد
:: اختلالات کروموزومی علت اصلی سقط‌های درمانی است
:: ایمن سازی ترددمعلولان در معابر شهری بناب نیاز به توجه بیشتری دارد
:: رشته پاراتکواندو به فدراسیون جانبازان و معلولین اضافه می شود
:: خوشحالم که به عنوان یک پارالمپیکی پرچمدار کاروان المپیک ایران هستم
:: برگزاری جشنواره بر بال فرشتگان در میدان امام حسین تهران
:: ماجرای مهندس نابینای ۲۲ ساله اپل
نظرسنجی
نظر شما در مورد عملکرد پایگاه چیست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
قطره
موتور جستجوی خبر قطره
:: آیین نامه اجرایی نحوه بازنشستگی جانبازان و معلولان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۵/۱۰/۲۹ | 

آیین نامه اجرایی نحوه بازنشستگی جانبازان و معلولان

آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و معلولان عادی و شاغلان مشاغل سخت و زیان آور، ابلاغ شد.
براساس این آیین نامه، کلیه وزارتخانه ها، شرکت ها، مؤسسات دولتی، شهرداری ها، بانک ها، مؤسسات و شرکت ها و سازمان هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، می توانند در صورت درخواست کتبی جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، معلولان حوادث ناشی از کار، بیماران ناشی از شرایط خاص کار، معلولان عادی، شاغلان مشاغل سخت و زیان آور و آزادگان را به شرط داشتن حداقل 20 سال تمام سابقه خدمت قابل قبول و پرداخت حق بیمه از لحاظ بازنشستگی و احراز شرایط مندرج در این آیین نامه و با تصویب شورای امور اداری و استخدامی کشور، بازنشسته کنند.
کلیه جانبازان، آزادگان، معلولان عادی و حوادث ناشی از کار، بیماران ناشی از شرایط خاص کار و شاغلان مشاغل سخت و زیان آور که مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی بوده و در بخش غیردولتی یا مؤسسات مشمول قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی — مصوب 1373 — و اصلاحات بعدی آن یا دستگاه های دارای مقررات استخدامی خاص شاغل هستند نیز مشمول مقررات این آیین نامه خواهند بود.
شورای امور اداری و استخدامی کشور، در خصوص کلیه مستخدمان دولت که مشمول این قانون می شوند، مکلف است در صورت کامل بودن مدارک ظرف یک ماه از تاریخ وصول مدارک، نظریه خود را مبنی بر موافقت یا مخالفت با بازنشستگی افراد اعلام کند. همچنین تعیین مدت سنوات ارفاقی این قبیل از مشمولان، به عهده این شورا است.
در این آیین نامه، تصریح شده است که تعیین مدت سنوات ارفاقی جانبازان و آزادگان شاغل در بخش غیردولتی، به عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیز تعیین مدت سنوات سایر مشمولان این آیین نامه که در بخش غیردولتی شاغل هستند، به عهده کارگروهی است که ظرف دو ماه پس از ابلاغ این تصویب نامه در سازمان تامین اجتماعی، تشکیل می شود.
بر اساس این آیین نامه، جانبازان و آزادگان کارگر مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی، پس از تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران و با رعایت قوانین و مقررات، می توانند درخواست بازنشستگی کنند.
در این آیین نامه در عین حال تاکید شده است که در هر حال خدمت مازاد بر 30 سال مشمولان این قانون، در تعیین حقوق بازنشستگی آنان، قابل محاسبه نخواهد بود.
کلیه جانبازان و آزادگان مشمول این آیین نامه، در صورتی که مدت خدمت مبنای بازنشستگی آنها با احتساب مجموع سنوات سابقه خدمت (حداقل 20 سال) و سنوات ارفاقی (حداکثر 10 سال)، 30 سال تمام باشد، از احراز شرط حداقل سن بازنشستگی معاف خواهند بود و در غیر این صورت دارا بودن حداقل 50 سال برای مردان و 45 سال برای زنان، الزامی است.
براساس ماده 2 این آیین نامه، ملاک محاسبه آخرین حقوق قبل از بازنشستگی مشمولان این آیین نامه اعم از شاغلان در دستگاه هایی که دارای احکام استخدام رسمی، ثابت یا دارای عناوین مشابه هستند، مبلغ مندرج در آخرین حکم استخدامی است و نیز در خصوص آن دسته از این افراد که در بخش غیردولتی شاغل هستند، مطابق قانون تامین اجتماعی و تغییرات بعدی آن عمل خواهد شد.
تشخیص و تعیین درجه معلولیت جانبازان و آزادگان، اعم از شاغلان در بخش دولتی یا غیردولتی به عهده کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیز تشخیص و تعیین نوع معلولیت و درجات نقص عضو یا اعضا یا کاهش توانایی برای انجام کار در مورد معلولان عادی و حوادث ناشی از کار و بیماران ناشی از شرایط خاص کار مشمول این آیین نامه که در بخش دولتی شاغل هستند، به عهده کمیسیون پزشکی معتمـد متشـکل از سه نفر پزشک با معرفی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر حسب نوع معلولیت یا بیماری خواهد بود.
همچنین تشخیص و تعیین نوع معلولیت و درجات نقص عضو یا اعضا یا کاهش توانایی ها برای انجام کار، حوادث ناشی از کار و بیماری ناشی از شرایط خاص کار مشمولان این آیین نامه که در بخش خصوصی یا غیر دولتی شاغل هستند، به عهده کمیسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی گذاشته شده است.
در این آیین نامه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در مورد مشمولان شاغل در دستگاه های غیر دولتی، مکلف شده است هر ساله با اعلام سازمان تامین اجتماعی، اعتبار مورد نیاز را در بودجه کل کشور منظور و به حساب این سازمان، پرداخت کند. سازمان تامین اجتماعی نیز موظف شده است پس از طی تشریفات قانونی مربوط به احراز شرایط واجدین این آیین نامه و محاسبه و تعیین هزینه های متعلقه، در خصوص مشمولان شاغل در دستگاه های دولتی، میزان هزینه مربوطه را اعلام کند تا دستگاه محل خدمت متقاضی بازنشستگی، وجوه تعیین شده را به حساب این سازمان واریز کند.


مطالب مرتبط:

آیین‌نامه بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور اصلاح شد
شرایط بازنشستگی جانبازان و آزادگان اعلام شد
شورای نگهبان، لایحه بازنشستگی پیش‌از موعد کارکنان دولت را تایید کرد
بیمه بازنشستگی معلولان احیا می‌شود

دفعات مشاهده: 18220 بار   |   دفعات چاپ: 2531 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 672 بار   |   2 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
نظرات کاربران
نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ ۱۳۹۰/۷/۲۵
toro khoda shart seni roazfesh konid mamnoon
نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ ۱۳۸۹/۶/۲۹
ماده 6این آئین نامه
Static site map - Persian site map - English site map - Created in 0.043 seconds with 843 queries by AWT YEKTAWEB 2999